
Коли і куди відлітають птахи
Ще у давнину наші предки помітили, що кожного року, задовго до перших осінніх морозів, деякі птахи відлітають з наших земель. Вони збираються у зграї та прямують у теплі краї.
Перелітних птахів лякає достатньо суворий клімат українських зим: морози, вітри, обледеніння землі, відсутність їжі. Тому ті птахи, які влітку живуть у нас в лісах, полях, степах, восени відлітають зимувати у теплі краї. А куди саме?
Одні птахи зимують поближче, тому жайворонки долітають лише до Середземномор’я. Інші, наприклад, лелеки зимують у Південній Африці.
Чому птахи мігрують?
В багатьох частинах світу зміна сезонів призводить до того, що птахи можуть жити там тільки частину року. Наприклад, у північній півкулі влітку умови є дуже сприятливими для гніздування птахів. Світовий день - довгий, існує багато придатних місць для гніздування, достатньо корму. Таким чином, птахи мають усі умови для того, щоб вижити і виростити потомство. Проте, зими там холодні, в багатьох випадках морозні і сніжні. З таких погодних умов птахи не можуть знайти достатньо корму взимку і можуть загинути від голоду. Багато видів птахів не може вижити при низьких температурах. Ось чому вони і відлітають на південь.
Чому розпочалася міграція?
Протягом мільйонів років клімат Землі сильно змінювався. Крім того, континенти дрейфували по поверхні Землі. Внаслідок дрейфу деякі землі опинилися ближче до полюсів і там створилися зони з визначними сезонами. Тому на цих територіях тільки протягом короткого часу достатньо корму, а вся інша частина року є непридатною для життя тварин. Деякі птахи набули здатності подорожувати на північ, щоб мати достатньо корму. Там вони мали можливість виростити більше пташенят, тому що конкуренція за корм була нижчою, ніж, якби вони залишилися на півдні. Звичайно, вони повинні були повертатися взимку. Так почалася міграція.
Як птахи знаходять шлях?
Птахам, що літають на короткі відстані, необхідно знати лише правильний напрямок. Птахам, що мігрують на великі відстані, необхідно мати складну навігаційну систему. Навіть в погану погоду вони повинні бути здатними летіти правильним шляхом.
Птахи мають внутрішній годинник, який дозволяє їм визначати, котра година і яка пора року. Не лише птахи, а й люди мають внутрішній годинник. Ось чому ми почуваємо себе не досить добре під час далеких подорожей – наше тіло добре відчуває різницю в часі.
Птахи використовують три головні способи визначення правильного шляху. Вони можуть реагувати на магнітне поле Землі і знаходити шлях за його допомогою. Протягом дня птахи орієнтуються за сонцем. Оскільки вони бачать поляризоване світло, птахи можуть орієнтуватися навіть тоді, коли сонце знаходиться за хмарами. Вночі птахи орієнтуються по зірках. Вони вчать карту зоряного неба, ще знаходячись у гнізді.
Багато видів птахів вивчають маршрути міграції кілька років. Лебеді, гуси і морські птахи вивчають міграційні шляхи, подорожуючи з дорослими досвідченими птахами. Вони запам’ятовують основні орієнтири, які лежать на шляху міграції: долини річок, гори, вигинам морського узбережжя. Інші птахи, як зозуля, повинні знаходити правильний шлях самотужки. Такі птахи інстинктивно знають правильний міграційний шлях і місця зимівель.